Sposób na nieuczciwych lokatorów

bbbWiele osób kupuje mieszkania, aby potem móc je z zyskiem wynajmować. Problem pojawia się wówczas, gdy lokatorzy zamiast płacić należne odstępne i czynsz tak, jak początkowo było ustalone uchylają się od płatności i zaczynają zadłużać lokal. Trudno wbrew pozorom jest usunąć takich delikwentów z mieszkania. Chyba, że odpowiednio skomponujemy umowę…
Po części problem rozwiązuje tzw. najem okazjonalny. Jest on przeznaczony wyłącznie dla właścicieli mieszkań, które będąc osobami fizycznymi nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań. W odróżnieniu od tradycyjnej umowy, najem okazjonalny pozwala właścicielowi na łatwiejsze pozbycie się z mieszkania najemcy, który nie wywiązuje się z podpisanej umowy. Warunkiem jednak jest posiadanie oświadczenia, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić na żądanie właściciela nieruchomości (element umowy podpisywanej w omawianej formie). Taki dokument musi być poświadczony przez notariusza. Maksymalna opłata za czynności notarialne tego typu to 1/10 minimalnego wynagrodzenia (150 zł netto). Najemca musi ponadto wskazać miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać, wraz ze zgodą właściciela tego lokalu. Gdy najemca po podpisaniu umowy przestaje płacić właścicielowi czynsz w sytuacji gdy strony wiąże umowa o najem okazjonalny, wystarczy wypowiedzieć umowę najemcy, wezwać go do opuszczenia lokalu (termin przynajmniej 7-dniowy), uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności do aktu notarialnego z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji (wymaganym do wcześniej podpisanej z najemcą umowy) i z takim aktem notarialnym można udać się do komornika.
Inaczej jest w przypadku zwykłej umowy najmu. Procedura pozbycia się nieuczciwego najemcy jest identyczna jak w przypadku najmu okazjonalnego. Tu także trzeba wypowiedzieć skutecznie umowę najmu, co można zrobić dopiero wtedy, gdy najemca zalega z dwiema pełnymi płatnościami (czyli przeważnie za dwa miesiące). Można wówczas wysłać wezwanie do zapłaty dając najemcy na to miesiąc i zaznaczając, że brak zapłaty będzie skutkował wypowiedzeniem umowy. Dopiero jeśli najemca nie wywiąże się z tego terminu można mu wypowiedzieć umowę. Przyjmuje się, że od tego momentu najemca korzysta z lokalu bez umowy. Należy więc wezwać go do opuszczenia nieruchomości. Właściciel musi dać na to lokatorowi przynajmniej 7 dni. Gdyby jednak lokator nie zdecydował się opuścić lokalu, kolejnym krokiem jest eksmisja. Pierwsze kroki należy skierować do sądu. To sąd musi wydać wyrok eksmisyjny. W nim może zdecydować gdzie będzie można lokatora eksmitować. Jeśli sąd uzna, że lokatorowi należy się lokal socjalny, to będzie trzeba czekać, aż taki przyzna gmina. Niestety może to trwać długo, bo w gminach takich nieruchomości prawie zawsze jest za mało, a kolejka oczekujących jest długa. W znacznie lepszej sytuacji jest właściciel jeśli sąd uzna, że lokatora można eksmitować do pomieszczenia tymczasowego, bo o takie jest łatwiej niż o lokal socjalny. Gdy gmina przydzieli odpowiedni lokal, a lokator wciąż nie chce opuścić mieszkania, przymusić może go do tego komornik w asyście policji. Niestety procedura eksmisyjna może być na wiele sposobów przez niesolidnego najemcę przedłużana. Praktyka pokazuje, że może ona trwać nawet kilka lat.

2 myśli nt. „Sposób na nieuczciwych lokatorów

  1. PolishProperty.eu

    Problem jednak jest zawsze ten sam, pozbycie się niepłacących lokatorów, to są zawsze dodatkowe koszty, których wynajmujący nie chce ponosić i czeka kolejne miesiące na uiszczenie zaległości, które narastają i potem jest jeszcze trudniej niż na początku.

    Odpowiedz
  2. Mieszkania Lubin

    Dochodzi do tego również problem wyrzucenia ludzi na bruk. Ale jak napisano należy sporządzić odpowiednią umowę by się zabezpieczyć, ponad to wynajmując mamy kontakt z ludźmi, którzy są klientami. I można przynajmniej w jakimś stopniu ocenić czy dana osoba, jest na tyle odpowiedzialna że będzie płaciła w terminie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>