Kupić nowe czy używane?

Na to pytanie szukają odpowiedzi Ci, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania w tym roku.
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wpływ na taką decyzję ma przede wszystkim cena – a co za tym idzie rata kredytu, a także możliwość skorzystania z dopłat.

Zestawiając ze sobą ceny mieszkań nowych i używanych dochodzimy szybko do wniosku, że cena za metr nowego mieszkania jest o 15% wyższa niż tego z rynku wtórnego.
Co jest tego przyczyną?
Pośrednicy nieruchomości zgodnie podkreślają, że wspomniane różnice są zwykle skutkiem m.i n. dużego zróżnicowania mieszkań na rynku wtórnym, gdzie na sprzedaż wystawiane są mieszkania w złym stanie technicznym, wymagające remontu co automatycznie obniża ich wartość.
Poza tym spadła aktywność klientów zainteresowanych najtańszymi, ekonomicznymi lokalami. Przybyło za to chętnych na droższe mieszkania, które często zastępowały coraz mniej opłacalne lokaty.
Ze względu na rozpoczęcie w styczniu nowego rządowego programu Mieszkanie dla Młodych różnice w cenach mogą się zmniejszać. Nie przewidujemy jednak, aby w tym roku zbliżyły się do poziomu czasów programu Rodzina na Swoim, bo oferta deweloperów spełniająca wymogi Mieszkania dla Młodych jest zbyt mała.
Zgodnie ze statystykami popyt na mieszkania od deweloperów znacznie wzrósł w 2013 r.
Na pytanie jednak, który wariant jest lepszy, każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie.
Mieszkania w Tarnowie przedstawiają się w całej gamie rozmaitości.
Na podjęcie decyzji w tej kwestii będą na pewno miały wpływ zasobność portfela, jak również preferencje co do lokalizacji i standardu.

7 myśli nt. „Kupić nowe czy używane?

 1. Nieruchomości Lubin

  Wydaje mi się że ważniejsze od ceny jest to aby dom do nas pasował, był w odpowiedniej dla nas lokalizacji i spełniał nasze oczekiwania, jest to zakup na tyle drogi i długotrwały że nie powinno się na nim oszczędzać.

  Odpowiedz
 2. Osiedlewyobrazni

  Wybór pomiędzy nowym a używanym mieszkaniem to kwestia indywidualna, lecz warto podkreślić, że powinna być poparta merytorycznym zestawieniem plusów i minusów, a nie impulsem. Moim zdaniem lepszym wyborem jest nowe, ale to subiektywna opinia ;)

  Odpowiedz
 3. REAL Bielsko

  To zależy od potrzeb poszukującego. Wiadomo nowe mieszkania zazwyczaj na strzeżonych osiedlach oraz mają uwzględnione miejsca parkingowe ;) zaś rynek wtórny oferuje mieszkania w starych kamieniczkach, które mają swój urok :)

  Odpowiedz
 4. mieszkania krzyki

  Wszystko zależy od osoby, która kupuje dane mieszkanie. Niektórym może zależeć przede wszystkim na lokalizacji albo na jakości mieszkania i kwestia wieku mieszkania będzie miała znaczenie drugorzędne. Inni natomiast będą woleli być pierwszymi właścicielami i wszystko urządzić od początku po swojemu. W przypadku mieszkań nowych dochodzi też kwestia wyboru odpowiedniego dewelopera.

  Odpowiedz
 5. Maja

  W przypadku mieszkań od dewelopera, wiemy od kogo kupujemy. Firmy budowlane oraz inwestorzy mają najczęściej swoje strony internetowe, na których łatwo możemy zasięgnąć informacji na ich temat. Podobnie jest, dzięki portalom o nieruchomościach. Dogodne wyszukiwarki pozwalają na porównywanie ofert oraz inwestorów. Nie trzeba więc decydować się na pierwszą lepszą opcję.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>