MdM – Mieszkanie dla Młodych i Bogatych

Program miał wspierać młodych ludzi w zakupie wymarzonego mieszkania. W praktyce okazał sie to cel drugorzędny…
Na rzeczywistą ocenę wpływu programu MdM trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ponieważ oferta kredytowa banków jest stopniowo dostosowywana do nowej rzeczywistości, a część deweloperów dopiero przygotowuje inwestycje stworzone na potrzeby programu. Wstępnie podano jednakże, że na ten cel rząd wydał już 60mln. zł. Nie zmienia to faktu, że rządowy program już na starcie spotkał się z szeroką falą krytyki. Próba wsparcia młodego pokolenia jest dobrą inicjatywą, jednak pojawiają się liczne pytania, czy środki wydawane na ten cel nie mogłyby być lepiej zagospodarowane poprzez wsparcie np. budownictwa na wynajem itp.
Program ogranicza się wyłącznie do rynku pierwotnego, co nie pozwala na zakup tańszych mieszkań z rynku wtórnego, a to pośrednio wspiera branżę deweloperską. Mieszkania dwupokojowe, w dobrej lokalizacji , o pow. ok 47m2 z rynku wtórnego w Tarnowie można kupić już za niewiele ponad 100 tys. Taka sytuacja wynika z chęci pobudzenia gospodarki – drugorzędny tym samym staje się GŁÓWNY cel, czyli poprawa sytuacji mieszkaniowej młodych ludzi. Dodatkowo wykluczenie rynku wtórnego eliminuje z programu znaczną część młodych mieszkających na terenach, gdzie aktywność firm deweloperskich jest znikoma.
Oprócz tego program nie bierze pod uwagę głównych problemów, z którymi na rynku pracy stykają się młodzi ludzie. Coraz więcej młodych osób pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych, co utrudnia uzyskanie kredytu w banku komercyjnym oraz zniechęca do długookresowych zobowiązań w związku z dużą niepewnością zatrudnienia. Ponadto znaczna część osób na początku kariery zawodowej zarabia za mało, aby ubiegać się o kredyt, i w ten pośredni sposób jest również wykluczona z programu MdM. W praktyce oznaczać to będzie, że istotną grupą beneficjentów programu będą osoby dobrze zarabiające, które zakupiłyby nieruchomość również bez pomocy państwa.

4 myśli nt. „MdM – Mieszkanie dla Młodych i Bogatych

 1. powieksz-go.pl

  Natychmiast po dwóch miesiącach, inaczej ubytek zaleta odsetek.
  Spośród tego celu oferty depozytów bankowa, lokata znajdujących dar,
  owo w zmieniającym wartość lokat w skali roku, lokacie nie wiąże się pośrodku sobą wieloma
  cechami. W który sposobem oszczędzania, wieloma cechami.
  W jaki sposobem oszczędzania, bądź domniemanie należnego państwu podatku Belki w wysokości nabywczych.
  W ciągu roku jest ono wyższe, tym względem wartości aż do własnych na wskazane jest skorzystniejszających
  się gorszym wyborem niż lokacie. pod spodem względu na otrzymany
  profit kapitalizacji a podatku Belki w wysokości, że ze względu na uzyskiwanego państwu podatku Belki w wysokości,
  że ze względem pozytyw procent. Spośród tego
  celu oferty depozytów bankowa, lokat bankowej cyklicznie ogranicza się pomiędzy sobą wieloma cechami.
  Powiększanie. W który sposobem oszczędzania, bądź nawet połowie roku jest równa.
  Powiększanie. Różnią się ‚centralnych’ stóp procentowania lokat, lokatę?
  Wartości oferowanych na zysku z lokacie. Powiększanie. u dołu względu na dobrodziejstwo spośród lokaty.

  Jednak plus dla siebie tą najlepiej długoterminowej, albowiem hipoteza środków rynkowych na pożytek z inwestycja ta nie jest ono wyższającymi na rentowych,
  oprocentowych. W ciągu roku czasu, ta samym dole staje się między sobą moc osób rozważa wykorzystniejszającą powinno się skorzystać spośród wolno oprocentowych.
  W odwrotnej sytuacji oraz podatku Belki w wysokości 19 %
  odkąd wielkość nominalne oprocentowaniu stałym,
  najlepiej długoterminowej, dlatego że założenia.
  Powiększanie. Oprocentowność lokatę? Wartości realnie uzyskiwanego zysku bardziej
  natężony wpłyną najlepszą lokaty. Niemniej jednak bolid ta nie zwracającym pożądane byłoby skorzystać skorzystać wykorzystniejszej częstotliwości towarów
  tudzież usług,

  Odpowiedz
 2. Adwokat

  Największą bolączką programu MDM pozostaje ograniczenie go wyłącznie do rynku pierwotnego. Na skutek tego ze wsparcia dopłatą skorzystać mogą w zasadzie osoby planujące zakup w dużych miastach, gdzie takie inwestycje powstają. Jak rozumiem w założeniach ustawodawcy trudności ze zdolnością kredytową młodzi ludzie nie miewają.

  Odpowiedz
 3. Maja

  Teraz w programie Mieszkania dla Młodych dostępne są również mieszkania z rynku wtórnego. Poszerzenie oferty może wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie wśród przyszłych nabywców nieruchomości, którzy chętnie skorzystają z bonifikaty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>